Dvadeseta godišnjica genocida u Srebrenici obilježena je proteklih dana širom svijeta.
Bošnjaci i Hercegovci koji žive u inostranstvu, od SAD do Australije, ali i širom Evrope, raznim manifestacijama, predstavama i šetnjama odali su počast žrtvama Srebrenice.
Tako su Bosanci i Hercegovci okupljeni oko Udruženja Bošnjaka New Hampshirea (ABNH) u SAD-u sa svojim prijateljima održali veliki marš u kojem su, pored bh. građana iz Manchestera, učestvovali i volonteri i gosti iz Bostona i okolnih gradova. Neki ljudi su se vozili tri sata da budu sa njima i da odaju počast žrtvama genocida.
Veliki broj građana Mančestera došao je podržati ovu manifestaciju koja je održana na dvije lokacije.
Učesnici marša, njih oko 500, okupili su se u Parku pobjede, odakle su krenuli u simboličnu šetnju do tridesetak minuta udaljenog Derrifield parka, gdje je održana centralna svečanost i odakle je napravljen cvijet Srebrenice prečnika 65 metara. 8.372 zastavice, sa 761 zastavicom u svakoj latici. U centru je ostavljena zastava sa imenom najmlađe žrtve koja simbolično pokazuje dubinu srebreničke tragedije.
“Ovo je vjerovatno najveći cvijet Srebrenice ikada napravljen na svijetu”, navode organizatori.
Tokom programa djeca žrtava genocida u Srebrenici čitala su priče svojih roditelja. Na emotivan način ispričali su neke detalje iz svojih života, gubitak najmilijih, pohod na slobodnu teritoriju jula 1995. Kroz suze i u nevjerici, posjetioci su pažljivo slušali. Prilikom dolaska na centralnu svečanost podijeljene su brošure sa pitanjima i odgovorima u vezi sa srebreničkom tragedijom, a učesnici marša su mogli i da se upišu u knjigu utisaka.
U publici su bili gosti iz javnog i političkog života grada, a specijalna izaslanica senatora Jeanne Shaheen, Letizia Ortiz, pročitala je pismo koje je senator Shaheen uputio Bosancima i Hercegovcima Manchestera. Za ovaj gest dugim aplauzom dobio je senator i bivši guverner savezne države New Hampshire, koji je iskreni prijatelj Bosne i Hercegovine i koji je jučer ponovo bio u Srebrenici u delegaciji sa predsjednikom Clintonom. “Pohod i ceremoniju organizovali su ABNH i grupa od pedesetak volontera koji su posljednjih mjesec dana vredno radili na izradi zastava i ispisivanju imena svake žrtve na zastavu, kao i sve druge akcije kako bi se ovakav događaj mogao uspješno organizovan”, navode organizatori. u svojoj izjavi.